La prima participare în Cupa României, FC Buzău a fost eliminată de Zimbru Slobozia Conachi, câştigătoarea celei mai vechi întreceri din ţară din judeţul Galaţi. După o primă repriză slabă a ambelor echipe, în care oaspeţii au marcat din penalty, în minutul 38 prin State, jocul s-a animat în partea secundă. Buzoienii au stabilit egalitatea la doar cinci minute de la reluarea jocului, tot de la punctul cu var, prin Poteraşu. În minutul 67, Lupu i-a readus pe oaspeţi în avantaj. Cazacu a marcat în propria poartă (min. 79), iar fotbaliştii antrenaţi de Vasile Tudose sperau din nou la calificarea în faza următoare a competiţiei. Gălăţenii au obţinut victoria cu doar trei minute înainte de fluierul final, când Tudose a marcat dintr-o lovitură de pedeapsă golul izbăvitor.

„Am venit de la Galați să vă dăm o veste: Astăzi drumul vostru în cupă se sfârșește!”

Echipa din Slobozia Conachi a avut parte de susţinători în Crâng. Micuţul contingent venit pe stadionul „Gloria” a afişat un banner cu următorul mesaj: „Am venit de la Galați să vă dăm o veste: Astăzi drumul vostru în cupă se sfârșește!”. FC Buzău va disputa joi, pe stadionul “Gloria” Supercupa de Buzău, acolo unde va întâlni formaţia Metalul Buzău.

F.C. Buzău – A.S.Zimbrul Slobozia Conachi (Galaţi): 2-3, (0-1)

Au marcat: Poteraşu (min. 48 – pen.), State (min. 38 – pen.), Cazacu (min. 79 – autogol), Lupu (min. 67), Tudosă (min. 87 – pen.)

F.C. Buzău: Guiu – Ghiţă, Zaplaic, Pîrvu, Enache, Poteraşu, Baciu, Ioniţă, Şerbănoiu, Câmpeanu şi I. Rusu Rezerve: Mălaia, S.Rusu, Nedelea, Ceauş şi Rotaru.
Antrenor: Vasile Tudose.

A. S. Zimbrul Slobozia Conachi: Stoica – Fl.Grigoraş, Codreanu, M.Grigoraş, Ghizman, Cazacu, Lupu, Năpârlică, Tudosă, State şi Spânache. Rezerve: Boghean, Toma, Timofte, Badulescu, Igna şi Nedelcu.
Antrenor: Florin Anghel.

Olimpia Râmnicu Sărat va intra în Cupa României în faza a II-a, care este programată pe 23 august, cu începere de la ora 17:30. În această fază participă cele 26 de echipe calificate din faza I plus 32 echipe participante în ediția precedentă a Ligii a 3-a.

Iată rezultatele complete ale primului tur din Cupa României, ediţia 2017 – 2018:

FC Buzău – AS Zimbrul Slobozia Conachi 2-3

Partidele CS Posada Perişani – CS Şirineasa, ACS Şurianu 1945 Sebeş – AFC Unirea 1924 Alba Iulia şi CS Juvenes Târgu Mureş – AS Unirea Cristuru Secuiesc nu s-au disputat după ce gazdele s-au retras din competiţie. Astfel, CS Şirineasa, AFC Unirea 1924 Alba Iulia şi AS Unirea Cristuru Secuiesc s-au calificat în turul următor.

În Faza a II-a a Cupei României vor participa cele 26 de echipe calificate din faza I plus alte 32 de formaţii din Liga 3. Meciurile se vor disputa pe 23 august.

Datele de disputare ale celorlalte runde ale ediţiei 2017-2018 a Cupei României, faza naţională:

►Faza a II-a: 23 august 2017
► Faza a III-a: 13 septembrie 2017
► Faza a IV-a: 4 octombrie 2017
► Şaisprezecimi de finală: 25 octombrie 2017
► Optimi de finală: 29 noiembrie 2017
► Sferturi de finală: 28 februarie 2018
► Semifinale (tur): 18 aprilie 2018
► Semifinale (retur): 9 mai 2018