Campionatul Național de SEMI-KEMPO | 3 medalii de aur, 4 de argint și 2 de bronz pentru sportivii buzoieni

0

În data de 19.06.2021, la București, s-a desfășurat Campionatul Naţional de Semi-Kempo pentru Juniori și Tineret (până în 18 ani), competiţie organizată de federaţia română de profil, în incinta Centrului Sportiv “Apollo” Bucureşti.

Buzău a fost reprezentat cu succes de sportivii de la Clubul Sportiv Crâng Buzău, antrenați de Sorin Răducan, o parte din cei 14 sportivi (7 fete și 7 băieți) buzoieni obținând rezultate remarcabile.

Lotul care a reprezentat Buzăul la acest campionat a fost format din următorii sportivi:
Fete:
– Neculai Roxana Georgiana (debutantă), categoria 50kg (10-12 ani) – locul 1 (campioană națională);
– Musceleanu Elena Ionela (debutanta), categoria 60 kg (14 – 16 ani) – locul 1 (campioană națională);
– Pantazi Albert, categoria 55 kg (12 – 14 ani) – locul 5;

Profesorul Sorin Răducan declară, cu mândrie, că ”a fost un concurs frumos, la care au participat foarte mulți sportivi. La unele categorii au fost înscriși doar 7 – 8 sportivi, însă la altele au participat chiar și 20 de sportivi. Sunt foarte mulțumit de sportivii mei, chiar dacă ei se pregătesc de full contact, știu să lucreze și ușor, iar rezultatele obținute au fost pe măsura muncii lor. Ne-am întors acasă cu 3 medalii de aur, 4 de argint și 2 de bronz, iar bilanțul acesta spune multe despre munca și despre rezultatele copiilor.

La competiție au participat circa 400 de sportivi de la 40 de cluburi din ţară, iar competiția a fost acerbă.