HC Buzău a pierdut confruntarea disputată ieri seară, în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” în compania formaţiei Dunărea Călăraşi. Oaspeţii s-au impus cu 26 la 24, cu largul concurs al brigăzii de arbitrii alcătuită din Adrian Georgescu şi Mihai Moldoveanu.

O greşeală la 3 minute. Arbitrajul, principalul adversar al celor de la HC Buzău 2012. Foto: Andrei Piţigoi | Andrei Piţigoi

După ce gazdele au avut un început mai bun, conducând cu 4-2 în minutul 7, călărășenii au preluat conducerea după ce au înscris de 4 ori la rând, intrând apoi la pauză cu un avans de 3 goluri. Dunărea s-a desprins la 22-17 în minutul 47, având 4 goluri avans 12 minute mai târziu, 26-22. Buzoienii n-au mai reușit decât să reducă diferența, oaspeții trecându-și în cont a cincea victorie a sezonului, care-i urcă momentan pe ultima poziție care duce în play-off.

În urma rezultatelor înregistrate în etapa a XII-a din Liga Zimbrilor, HC Buzău ocupă locul 13, cu doar patru puncte. Joi 5 decembrie, buzoienii vor întâlni, în deplasare, formaţia CSM Făgăraşi, ocupanta locului 12, cu 10 puncte.

HC BUZĂU – DUNĂREA CĂLĂRAȘI 24-26 (12-15) Arbitri: Adrian Georgescu / Mihai Moldoveanu

Buzău: Manole – Dumitrana 8, Fabacary 6, Șania 3, Mironescu 2, Ionescu 2, Bejinariu 2, Roșca 1, Tălmaciu, Scarlat, Grasu, Alexandru, Oprea. Antrenor: Eliodor Voica.

Călărași: Șelaru, Rusu – Broască 10, Hanțaru 4, Dospinescu 4, Dumitriu 3, Radojkovic 2, Zacaciurin 2, Sandu 1, M. Bujor, G. Bujor, Soare, Vujadinovic, Panait. Antrenor: Gabriel Armanu.