Gloria confirmă ! Victorie en-fanfare, cu Slatina | Repriză secundă de poveste, după un început ezitant pentru roș-albastre

0

Cele două grupări care disputaseră duminică restanțele cu Vâlcea, respectiv CSM, s-au întâlnit aseară, la Buzău, în prima partidă contând pentru etapa a douăsprezecea a Ligii Florilor. Gloria a suferit în prima repriză, după ce a condus la două goluri, în startul meciului, dar s-a văzut condusă către finalul primei părți.  Cum necum, buzoiencele au reușit să treacă peste oboseala acumulată în derbiul cu Rm. Vâlcea și să egaleze, și pe fondul lipsei de conentrare a oaspetelor, fetele de la Slatina nereușind să înscrie în ultimele șase minute ale primei reprize.

Al doilea mitan a fost unul fără istoric, buzoiencele reușind să preia conducerea, să se desprindă la 18-13 și să crească treptat diferența, pe fondul resemnării echipei din Slatina. Ca o scuză, antrenoarea oaspetelor acuza diferența de valoare dintre primul șapte și restul lotului de la Slatina, poate principala cauză pentru care oltencele au “căzut”, în a doua repriză

Pentru buzoience, victoria cu Slatina a reprezentat o mare realizare, mai ales după oboseala și stresul acumulate în meciul cu Râmnicu-Vâlcea, După meciul împotriva campioanelor, staff-ul Gloriei avertiza, de altfel, că efortul depus s-ar putea repercuta asupra evoluției din meciul de aseară

Echipa antrenată de Ovidiu Mihăilă și Romeo Ilie a obținut aseară a opta victorie a sezonului, acumulând, astfel 25 de puncte, la fel ca vicecampioana CSM București