Înfrângere dureroasă!HM Buzău a pierdut confruntarea cu CSM 2 București la trei goluri diferență

0

DSC_0270

Handbal Municipal Buzău a pierdut confruntarea cu CSM 2 București, disputată în penultima rundă a turului Diviziei A la handbal feminin. Elevele lui Romeo Ilie au fost învinse cu 30 la 27, în urma unui joc foarte disputat. În ciuda înfrângerii, formația buzoiană păstrează șanse reale pentru un loc pe podium.

Handbalistele buzoiencene nu au scăpat de complexul „București”. După ce au obținut doar patru puncte din confruntările cu echipele din Capitală, Anca Lipan-Ionescu și Compania au pierdut și întâlnirea cu echipa secundă a primei divizionare CSM București. Buzoiencele au început foarte bine jocul și și-au creat un avantaj de trei goluri pe care au reușit să-l mențină doar până la începutul primei reprize. După primele 30 de minute, tabela arăta 14 – 17 în favoarea trupei din Buzău. În debutul părții secunde, gazdele au avut zece minute „de foc” în care nu doar că au reușit să revină, ci și-au luat și un avans de trei goluri, pe care l-au administrat foarte bine până la capătul celor 60 de minute, adjudecându-și astfel cele trei puncte puse în joc. În ultimul joc al turului, HM Buzău va întâlni, duminica viitoare, în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi“, formația Știința Bacău. Ora de disputare a partidei urmează a fi stabilită.