„Milionarii“ de la Viitorul au remizat cu Metalul Buzău

0

metalul-viitorul

Vali Stan, antrenor Metalul: „Am pierdut două puncte“

Vineri, pe stadionul „Cornel Negoescu” din Buzău a fost programat derby-ul municipiului din cadrul Superligii județene la fotbal. Ultima rundă din 2013 a pus față-n față Viitorul Buzău și Metalul Buzău. Confruntarea dintre cele două echipe s-a încheiat indecis. Gazdele de la Metalul, cu un plus față de oponențiilor, au dominat autoritar primele 60 de minute ale partidei. „Mânați” de pe banca tehnică de fostul jucător al formației.

FC Argeș, Vali Stan, fotbaliștii Metalului au făcut o partidă exemplară cel puțin prin prisma determinării de care au dat dovadă. Trupa lui Stan a deschis scorul la capătul unei acțiuni „desprinse” din manualul de fotbal. Patrick Benga a centrat perfect în „gura” porții de unde experimentatul Păun a îndeplinit o simplă formalitate, după ce „a pus latul” pentru 1 – 0. Oaspeții au reușit să restabilească egalitatea prin Chiorcău în ultimele minute de joc.

Mijlocașul formației Viitorul Locomotiva a înscris din interiorul careului dintr-o poziție suspectă de off-side.

Vali Stan, mulțumit de jocul formației sale

Cunoscutul fost jucător Vali Stan, în prezent antrenorul formației ­Me­talul Buzău s-a declarat mulțumit de jocul prestat de elevii săi, pe care i-a și feli­citat la capătul partidei cu Locomotiva. Fostul tehnician al divizionarei secunde Dunărea Galați a declarat: „O primă repriză controlată de noi atât tactic cât mai ales prin prisma ocaziilor avute. Am avut șanse care puteau duce scorul la 2 – 0 , 3 – 0 în favoarea noastră și nimeni nu s-ar fi supărat dacă partida s-ar fi încheiat așa. În repriza secundă, Viitorul ne-a dominat doar ca și posesie, pentru că cele mai importante ocazii tot noi le-am avut. Prin prisma acestor fapte, consider că am pierdut două puncte”.

Lanuri – Sălcioara

Articolul precedentEXCLUSIV! Pompiliu Stoica dorit în Crâng!
Articolul următorObiective îndrăznețe pentru Metalul
Andrei Pițigoi
Autor al cărţii „Drum printre ani – Istoria echipei de fotbal Gloria Buzău 1971 – 2011”. În prezent redactor şef al publicaţiei Buzăul Sportiv, fotojurnalist şi data collector Data Sports Group şi fotograf 123RF. Realizator TV şi moderator al emisiunilor "Sport Maxim", „Fotbal Total”, „TV Sport”, „Eurofotbal”, „Sport Maxim”, „Arena sportivă” şi „Zona neutră”. Prezentator al emisiunilor „În spatele uşilor de restaurant”, „Tainele pensiunii” şi "Bilet de vacanţă". Realizator al DVD-urilor „Războinicii la Ciuta”, „Meciuri de poveste” şi „Palatul Comunal, simbol al Buzăului”. Peste 200 de evenimente sportive comentate (din fotbal, handbal şi futsal). Manager "Buzăul Sportiv" & "Agora Buzau".