Ştiai că avem o pagină de Facebook dedicată sportului buzoian? Alătură-te comunității noastre.

Handbaliștii buzoieni au dat startul meciurilor din pregătire pentru noua stagiune a Ligii Zimbrilor. HC Buzău 2012 a pierdut primul joc de verificare, cu 27 la 24, (12-15) disputat în compania formației Dunărea Călărași. Tehnicianul Eliodor Voica a avut ocazia să vadă la joc jucătorii transferați în această vară, după două săptămâni de antrenamente.

În prima repriză, formația buzoiană a folosit prima garnitură, drept dovadă și rezultatul înregistrat la capătul primelor 30 de minute, în timp ce partea secundă a fost rezervată celor care completează lotul „lupilor” buzoieni.

“A fost un meci foarte bun, cu o primă repriză excelentă şi am condus la pauză. Jucătorii cei noi s-au integrat foarte bine. În repriza a doua s-a rulat tot lotul. Încă se mai lucrează, mai avem mult de muncă, dar sperăm să fie bine” – Răzvan Voicu, team-manager HC Buzău pentru Șansa Buzoiană

HC Buzău: Bogdan Manole, Daniel Bobeică, Napoleon Enache – Alin Şania (5), Andrei Grasu (4), Shaho Nosrati (3), Zamfir Dumitrana (3), Marius Anton (2), Florin Bejenariu (2), Fabacary Dieme (2), George Alexandru (1), Liviu Mironescu (1), George Roşca (1), Cătălin Scarlat, Liviu Sîrbu, Florin Chircă, Alex Tălmaciu. Antrenor: Eliodor Voica

Meciurile amicale vor continua cu prezența la un turneu amical care va avea loc la Bacău. Iată programul meciurilor.

-vineri, 9 august, ora 16.00: HC Buzău – CSM Focşani
-sâmbătă, 10 august, ora 18.00: HC Buzău – CSM Bacău
-duminică, 11 august, ora 16.00: HC Buzău – CSM Făgăraş

Turneul județului Buzău va avea loc în perioada 15-17 august, la Sala Sporturilor din Buzău. Mai multe detalii despre competiție, într-un articol anterior aici. Iată programul competițional: