Rezultate bune pentru luptătorii buzoieni în Cupa României

0

lupte2 În perioada 25 – 26 Noiembrie, la Târgovişte a avut loc cea de-a şaptea ediţie a Cupei României la lupte libere, turneu destinat juniorilor. La competiţie au participat 164 de sportivi (băieţi şi fete), dintre care trei luptători din partea Clubului Sportiv Municipal Buzău. La categoria 50 de kilograme, Iulian Groschi a obţinut locul doi, după ce a câştigat două partide şi a suferit o înfrângere. Buzoianul a reeditat performanţa din 2010. Tot locul doi, însă la categoria 55 de kilograme, a fost obţinut de sportivul Cătălin Poenaru, în urma a două victorii şi două înfrângeri. Adrian Dochioiu a fost ultimul medaliat din delegaţia buzoiană. Dochioiu a ocupat ultimul loc pe podium, cu trei victorii şi o înfrângere, având acelaşi parcurs în Cupa României ca la ediţia precedentă. De menţionat faptul că CSM Buzău a participat la toate cele şapte ediţii ale Cupei României, întreceri în care a obţinut 15 medalii (n.r. 4 de aur, 5 de argint şi 6 de bronz). Antrenorul buzoienilor, Marian Voicu, s-a declarat mulţumit de performanţele elevilor săi din 2011. Cupa României la juniori a fost ultima competiţie din calendarul oficial al Federaţiei Române de Lupte Libere în anul 2011.

Articolul precedentCSM Buzău, 41 de ani de existenţă cu campioni pe bandă rulantă
Articolul următorTurneu de hochei la Buzău
Andrei Pițigoi
Autor al cărţii „Drum printre ani – Istoria echipei de fotbal Gloria Buzău 1971 – 2011”. În prezent redactor şef al publicaţiei Buzăul Sportiv, fotojurnalist şi data collector Data Sports Group şi fotograf 123RF. Realizator TV şi moderator al emisiunilor "Sport Maxim", „Fotbal Total”, „TV Sport”, „Eurofotbal”, „Sport Maxim”, „Arena sportivă” şi „Zona neutră”. Prezentator al emisiunilor „În spatele uşilor de restaurant”, „Tainele pensiunii” şi "Bilet de vacanţă". Realizator al DVD-urilor „Războinicii la Ciuta”, „Meciuri de poveste” şi „Palatul Comunal, simbol al Buzăului”. Peste 200 de evenimente sportive comentate (din fotbal, handbal şi futsal). Manager "Buzăul Sportiv" & "Agora Buzau".