Ştiai că avem o pagină de Facebook dedicată sportului buzoian? Alătură-te comunității noastre.

Luceafărul Buzău a început cu dreptul noua stagiune a ligii secunde de futsal. Jucătorii buzoieni au învins cu 5 la 3, (3-2 la pauză) formaţia Inter Gheorghieni, într-o partidă disputată în etapa a II-a, a eşalonului doi din ţară. Meciul a avut loc duminică după amiază, în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” din Buzău, în faţa a aproximativ 200 de spectatori. Partida a putut fi vizionată în direct pe paginile de facebook Buzăul Sportiv şi Futsal Romania, acolo unde a strâns în 24 de ore peste 3.000 de vizualizări.

Buzoienii au deschis scorul în minutul 6 prin Sergiu Ghiţulescu, care a marcat dintr-o lovitură liberă. Oaspeţii au reuşit să egaleze un minut mai târziu prin Cioată şi au intrat în avantaj în minutul 11 graţie reuşitei „semnate” de Girgely Robert. După ce a trimis mingea în bară (min. 8) Roman a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj (min. 13), iar Claudiu Ionescu a făcut ca buzoienii să intre la cabine sub avantajul fragil al unui gol (min. 15). În repriza secunde, Ghiţulescu a dublat avantajul fotbaliştilor buzoieni (min. 26), Roman a lovit iarăşi bara (min. 27) iar Girgely Robert a dat speranţe formaţiei din Gheorghieni graţie reuşitei din minutul 36. Bucuria oaspeţilor nu a ţinut nici măcar 60 de secunde, întrucât Croitoru a înscris pentru 5-3, stabilind astfel rezultatul final al confruntării disputate în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”.

ÎNREGISTRAREA VIDEO INTEGRALĂ | Luceafărul Buzău – Inter Gheorghieni: 5-3

Cealaltă reprezentată a judeţului Buzău în liga secundă de futsal, FORTIUS 2014, a învins cu 6-2 echipa din Remetea. Etapa viitoare, a III-a din actuala stagiune va avea loc pe 1 octombrie. FORTIUS 2014 va evolua în deplasare, pe terenul celor de la Colţea Braşov, în timp ce Luceafărul se va deplasa la Târgul Secuiesc pentru jocul cu formaţia clubului sportive KSE din localitate.

Luceafărul Buzău – Inter Gheorghieni: 5-3, (3-2)
Au marcat: Ghiţulescu (min. 6 şi min. 26), Roman (min. 13), Ionescu (min. 15), Croitoru (min. 37) / Cioartă (min. 7), Girely (min. 11 şi min. 36). Au arbitrat: Ionuţ Smeu (Brăila) şi Flavius Cojocaru (Galaţi).

LUCEAFĂRUL BUZĂU: 1. Marius Răileanu, 8. Sergiu Ghiţulescu, 5. Claudiu Ionescu, 9. Georgian Bălan, 10. Ionuţ Roman, 15. Cornel Chirilă, 9. Răzvan Clinceanu, 4. Robert Matei, 11. Ciprian Tache, 6. Gabriel Sârbescu, 16. Lucian Trăsnea, 2. Andrei Croitoru, 14. Dan Stan şi 12. Andrei Goicea.

INTER GHEORGHIENI: 86. Patrick Csaba, 7. Peter Andras, 10. Nagy Zsolt, 13. Cioată Flavius, 17. Berecz Norherţ, 1. Angi Laszlo, 5. Balogh Andras,6. Kozma Roberts şi 9. Girgely Robert.

Ştiai că avem o pagină de Facebook dedicată fotbalului buzoian? Alătură-te comunității noastre.