0

DSC_0237

Echipa locală de handbal feminin a clacat la primul derby din actuala stagiune. HM Buzău a pierdut meciul disputat în deplasare, pe terenul formaţiei Ştiinţa Bucureşti, scor 30 la 27. În ciuda înfrângerii, handbalistele antrenate de Romeo llie rămân pe a treia treaptă a podiumului.

Nici măcar o repriză nu a rezistat HM Buzău în Sala Sporturilor Apollo, acolo unde s-a consumat astăzi întâlnirea dintre buzoience şi Ştiinţa Bucureşti. Gazdele au reuşit să intre la cabine, după primele 30 de minute, cu un avantaj de patru goluri, gruparea din Capitală conducând trupa lui Romeo Ilie cu 16 la 12. În repriza secundă, handbalistele din Buzău au practicat un joc mai bun, însă bucureştencele s-au exprimat mai bine şi au reuşit să îşi menţină avantajul pe toată durata confruntării. HM Buzău putea da lovitura pe final de joc însă jucătoarele de la Ştiinţa au ştiu cum să îşi dozeze efortul şi să păstreze diferenţa de scor.

Rezultat final 30 la 27 şi cursa buzoiencelor pentru accederea în Liga Naţională a început cu stângul. În urma confruntării de astăzi Ştiinţa Bucureşti a urcat pe primul loc în ierarhia Diviziei A, cel puţin până mâine când se vor disputa toate partidele din etapa curentă.
HM Buzău este în continuare pe a treia treaptă a clasamentului cu 12 puncte, la trei distanţă de ocupanta locului secund CS Rapid Bucureşti şi cu şase puncte în minus față de noul lider Ştiinţa, dar şi cu un meci mai puţin disputat. Etapa viitoare, pe 26 octombrie, HM Buzău va întâlni în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” formaţia CS Rapid Bucureşti, ora confruntării urmând a fi stabilită zilele acestea.

Știința București – HM BUZĂU 30-27 (16-12)

Evoluția scorului: Min. 5: 4-3, Min. 10: 6-5, Min. 15: 8-7, Min. 22: 11-9, Min. 30: 16-12, Min. 35:  19-12, Min. 41: 24-15, Min. 46: 25-17, Min. 52: 26-22, Min. 60: 30-27.

HM Buzău: Claudia Boronschi, Denisa Matei, Alina Lupu – Oana Bidașcu 8 goluri, Anca Lipan 6g, Cristina Clisu 6g, Simona Duță 3g, Roxana Tabarcea 2g, Andreea Marin 1g, Mădălina Bâzgan 1g, Larisa Baciu, Bianca Grigore, Alexandra Ciolpan, Roxana Bratu.

Știința București: Georgeta Gureșoaie, Dana Vălean – Laura Leahu 9 goluri, Mădălina Porfireanu 5g, Marina Stancu 4g, Andreea Dospin 3g, Florența Ilie 3g, Andreea Trăilă 3g, Elena Moise 1g, Adriana Popescu 1g, Alexandra Carașol 1g.