VIDEO. SE VEDE LIGA A III-A! Petrolul a învins cu 4-2 Nemere şi nu are emoţii pentru retur

0

Pe o căldură sufocantă, Petrolul Berca a câştigat, fără să calce pedala de acceleraţie, cu 4 la 2 confruntarea cu Nemere Ghelinţa, în meciul tur din barajul de promovare în Liga a III-a. Buzoienii au primit cele două goluri în urma unor greşeli personale, dar oficialii echipei din Berca nu au emoţii în privinţa returului.

În faţa a peste 1000 de spectatori, adunaţi pe stadionul din Berca într-o atmosferă de sărbătoare, formaţia oaspete a intrat în avantaj încă din minutul 4. Din păcate pentru “petrolişti”, Vişan a trimis în propria poartă o minge venită din colţul terenului. Oaspeţii nu s-au menţinut mult timp în avantaj. În minutul 13, Mihăescu a reluat calm în poarta adversă din marginea careului de şase metri. Până la pauză, Lungoci a dus scorul la 2 – 1, aducându-şi formaţia pentru prima dată în avantaj. În a doua repriză, Lungoci şi-a trecut în cont “dubla”, după o execuţie perfectă. Oaspeţii au reuşit să reducă din diferenţa după o succesiune de evenimente nefericite ale gazdelor. Vişan a luftat o minge în marginea careului de 16 metri, iar atacantul oaspeţilor a beneficiat de devierea unui apărător “petrolist” pentru ca mingea să intre în poartă. A urmat golul lui Mihăescu, care a adus liniştea în tabăra formaţiei antrenate de Lilian Micu. Antrenorul Petrolului a fost mulţumit de presaţia jucătorilor săi, în ciuda celor două greşeli individuale. Fostul jucător al Gloriei Buzău, Ciprian Ursu, în prezent căpitanul celor de la Nemere Ghelinţa, campioana judeţului Covasna, speră ca echipa sa să îşi revină până sâmbătă, când va avea loc returul barajul pentru accederea în Liga a III-a. Tehnicianul “petroliştilor” a părut mai ingrijorat de susţinerea financiară a echipei din Berca în eşalonul terţ, decât de returul programat la Ghelinţa. Ionel Dobriţa, noul primar din Berca a dat asigurări că Petrolul îşi va continua liniştit drumul în Liga a III-a. Partida retur dintre Nemere Ghelinţa şi Petrolul Berca poate fi urmărită doar pe tvbuzau. Meciul va fi difuzat în premieră duminică, începând cu ora 12:00.