VIDEO! Înfrângere amară! Gloria Buzău a pierdut confruntarea cu Dunărea Galaţi în ultimele minute

0

gloria-buzau-dunarea-galati

Divizionara secundă, Gloria Buzău a fost învinsă ieri pe teren propriu de Dunărea Galaţi, ocupanta ultimului loc din prima seriei a ligii secunde în cadrul unui meci din etapa a XVIII-a. Buzoienii s-au văzut conduşi încă din minutul cinci, după o gafă monumentală a portarului Stoicescu, care a scăpat printre picioare şutul anemic al lui Bâtfoi. Oaspeţii rămân în 10 jucători după eliminarea lui Neagu din minutul 34. Jucătorii antrenaţi de Ion Viorel încep să domine teritorial partidă, însă în lipsa unui atacant veritabil rezultatul pe tabelă rămâne nemodificat. În partea secundă a jocului, mai precis cu un sfert de oră înainte de fluierul final, Creţu a înscris golul egalizator. Buzoienii au pus presiune asupra porţii adverse în ultimele minute, însă cei care au înscris au fost tot gălăţenii. Gohoreanu a adus victoria pentru Dunărea Galaţi în ultimul minut de joc al disputei din Crâng, asigurând formaţiei sale trei puncte extrem de preţioase. Declaraţiile celor doi tehnicieni, Ion Viorel (Gloria Buzău) şi Costel Enache (Dunărea Galaţi) pot fi urmărite în format video pe site-ul Buzăul-Sportiv.ro

CONFERINŢĂ ION VIOREL, ANTRENOR GLORIA BUZĂU (CAMPUS TV)

Filmul meciului:

Min. 5: 0 – 1. Atacantul oaspeţilor, Bâtfoi şutează din vole, din marginea careului de 16 metri. Minge uşoară pentru Stoicescu, care are însă un moment de rătăcire şi scapă balonul printre picioare.

Min. 24: Ocazie imensă pentru oaspeţi. Incursiune a lui Vraciu pe partea stângă finalizată cu un şut expediat cu interiorul piciorului stâng. Din fericire pentru gazde, mingea loveşte încheietura porţii.

Min. 34: Cartonaş roşu în tabăra oaspeţilor. Neagu a fost eliminat după o intrare periculoasă asupra fundaşului buzoian Dumitru.

Min. 38: Puşcaşu şutează din marginea careului de 16 metri, însă goalkeeper-ul oaspeţilor reţine în doi timpi.

Min. 45: Oaspeţii intră cu avantaj minim la cabine.

REZUMATUL PARTIDEI (CAMPUS TV)

Min. 67: Marcu şutează puternic de la distanţă, însa mingea trece ptste transversală.

Min. 68: Acţiune prelungită de atac a buzoienilor, finalizată cu un şut din marginea careului a mijlocaşului Creţu.

Min. 75: 1 – 1. Creţu driblează elegant un adversar în marginea careului de şase metri şi înscrie superb cu o „scăriţă” peste portarul advers.

Min. 90+2: 1 – 2. Oaspeţii scapă pe contra-atac, Gohoreanu avansează cu mingea la picior şi înscrie golul victoriei gălăţene cu un şut puternic din interiorul careului.

GLORIA BUZĂU: Stoicescu – Dumitru, Vlaicu, Bîrsănel, Scarlat,Lazăr Puşcaşu, Marcu, Pantelie, Creţu şi Burlacu. Au mai jucat: Paul Abba, Moise şi Bobe.

Antrenor: Ion Viorel.

DUNĂREA GALAŢI: Miron – Radu, Ursu, Şomodean, Cucu, Vraciu, Ion, Cucu, Genk, Neagu şi Bâtfoi. Au mai jucat: Matei, Gohoreanu şi Asanache.

Antrenor: Costel Enache.

Articolul precedentPetruş Ilie, arbitrul de casă al familiei Rădulescu
Articolul următorComunicat de presă al DJST Buzău, perioada10-16.03.2014
Andrei Pițigoi
Autor al cărţii „Drum printre ani – Istoria echipei de fotbal Gloria Buzău 1971 – 2011”. În prezent redactor şef al publicaţiei Buzăul Sportiv, fotojurnalist şi data collector Data Sports Group şi fotograf 123RF. Realizator TV şi moderator al emisiunilor "Sport Maxim", „Fotbal Total”, „TV Sport”, „Eurofotbal”, „Sport Maxim”, „Arena sportivă” şi „Zona neutră”. Prezentator al emisiunilor „În spatele uşilor de restaurant”, „Tainele pensiunii” şi "Bilet de vacanţă". Realizator al DVD-urilor „Războinicii la Ciuta”, „Meciuri de poveste” şi „Palatul Comunal, simbol al Buzăului”. Peste 200 de evenimente sportive comentate (din fotbal, handbal şi futsal). Manager "Buzăul Sportiv" & "Agora Buzau".