0

DSC_0235

Echipa locală de handbal feminin a pierdut şi al doilea joc din seria celor patru în care se confruntă cu formaţiile din Capitală. Jucătoarele antrenate de Romeo Ilie au fost învinse cu 36 la 34 de liderul Rapid Bucureşti, în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”. Buzoiencele au părut timorate, nu au avut expresivitate în joc şi au bifat cea mai slabă primă repriză din actuala stagiune.

Handbal Municipal Buzău a contabilizat a doua înfrângere consecutivă din actuala stagiune, de data aceasta pe teren propriu în faţa formaţiei Rapid Bucureşti. Buzoiencele au fost învinse în faţa a peste 300 de spectatori prezenţi, duminică, în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”. După cele mai slabe 30 de minute din sezonul curent al Diviziei A, bucureştencele conduceau la trei goluri diferenţă, cu 18 la 15. În repriza secundă, Ionescu şi „compania” au avut o tresărire de orgoliu şi au încercat să recupereze handicapul din prima repriză, fără succes însă. Rapidistele, mai lucide în joc şi bine aşezate în teren au ştiut cum să îşi gestioneze avantajul, obţinând în final cele trei puncte. La capătul partidei, Romeo Ilie, antrenorul grupării din Buzău s-a declarat dezamăgit de prestaţia elevelor sale.

Antrenorul buzoiencelor are aşteptări mari de la următoarea partidă, în care handbalistele buzoicene vor întâlni Şcoala nr. 181 Bucureşti. Meciul va avea loc în deplasare iar „ţinta” fetelor din Buzău este victoria.

Iată şi celelalte rezultate înregistrate în cadrul etapei a şaptea din Divizia A, Seria I:
Piatra Neamț – Știința București 28-27, Activ Plopeni – Școala 181 București 23-28, Danubius Galați – CSM 2 București 32-24 şi Târgoviște – Spartac București 22-19.
După primele şapte etape, HM Buzău ocupa locul patru în ierarhia Diviziei A, cu 12 puncte, cu trei mai puţine decât ocupanta poziţiei a III-a, Şcoala nr. 181 Bucureşti, adversara din următoarea rundă.

HM Buzău: Boronschi, Matei, Lupu – Lipan 13 goluri, Bidașcu 6 goluri, Marin 6 goluri, Duță 4 goluri, Tabarcea 3 goluri, Clisu un gol şi Bîzgan un gol.

Rapid Bucureşti: Arghir, Simion – Dobrin 6 goluri, Doica goluri , Niculae 4 goluri, Chirigiu 4 goluri, Bodârlău 3 goluri, Cruceanu 3 goluri, Bălan 3 goluri, Geană 2 goluri, Popa 2 goluri, Molfea 2 goluri şi Mitrea un gol,