Gloria Buzău eliminată din Cupă de FC Botoşani

0

GLORIA---FC-BOTOSANI

FC Botoşani merge mai departe după cele două goluri înscrise în Crâng

Gloria Buzău a terminat la egalitate în timp regulamentar, scor 0 la 0 partida cu FC Botoşani din cadrul 16-imilor Cupei României la fotbal. Confruntarea cu botoşănenii s-a decis în timpul suplimentar. Fotbaliştii Gloriei au început foarte bine meciul cu FC Botoşani. Jucătorii antrenaţi de Ion Viorel şi-au intrat „în mână” încă din primele minute ale disputei din Crâng. Vlaicu şi Compania au avut prima ocazie de a deschide scorul, în minutul 9 prin Puşcaşu, însă şutul din întoarcere cu piciorul stâng al căpitanului buzoian a trecut peste poarta adversă. Replica oaspeţilor nu s-a lăsat întârziată, iar în minutul 17 Ciprian Dinu a tras de la 1 metru de poartă, însă Bîrsănel a intervenit miraculos respin­gând balonul peste transversală. Marius Matei, vârful adus în această pauză compe­tiţio­nală chiar de la FC Botoşani putea marca împotriva fostei sale echipe. Atacantul Gloriei a trimis plasat, cu o lovitură de cap din marginea careului mic, însă Perianu şi-a făcut datoria şi a respins în afara terenului, cu o intervenţie in extremis. În ultimul minut de joc al primei reprize, Puşcaşu a luat o acţiune pe cont propriu, însă incursiunea mijlocaşului buzoian s-a încheiat tot cu o intervenţie foarte bună a lui Perianu. Gloria a încheiat prima repriză cu tabela neschimbată, dar cu avantajul moral al posesiei şi al dominării teritoriale. Debutul reprizei secunde a aparţinut oaspeţilor, care şi-au creat şi prima ocazie de gol. Răzvan Radu, fostul atacant al Gloriei Buzău a centrat în gura porţii însă lipsa unui coechipier a făcut ca tabela să rămână intactă. În minutul 54 a venit replica buzoienilor prin neobositul Puşcaşu, care a trimis balonul din întoarcere din marginea careului de 16 metri în braţele portarului advers. Două minute mai târziu, Matei a preluat mingea la 30 de metri de poarta adversă, a driblat doi adversari, însă execuţia cu piciorul stâng a lăsat de dorit, balonul expediat din marginea careului de 16 metri trecând mult peste poarta adversă. Buzoienii preluat iniţiativă, iar Vlaicu (min. 59) putea deschide scorul după o centrare perfectă a lui Marcu. Până la ­finalul celor 90 de minute, fotbaliştii din Crâng şi-au mai trecut în cont două ocazii bune de a marca prin Matei şi Gabi Ion. În penultimul minut de joc buzoienii au beneficiat de o lovitură liberă din marginea careului de 16 metri, executată de Marcu în zid. 0 – 0 după primele 90 de minute şi meciul a intrat în prelungiri. Cu şase minute înainte de final, Cârjan scapă de marcaj şi înscrie din şase metri pentru ca la ultima fază a meciului Vraciu să stabilească scorul final cu un şut din 7 metri.

GLORIA BUZĂU – FC BOTOŞANI: 0 – 0, (0 – 0) 0 – 2 după minutele de prelungiri. (Cârjan 114, Vraciu 119)

Au arbitrat: Dragoş Teodor (Constanţa – centru), ajutat la cele două tuşe de Bogdan Velicu (Bucureşti) şi Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea).

Gloria Buzău: Sârbu – Airinei, Bîrsănel, Diego, Vlaicu, Marcu, Puşcaşu, Mihăescu, Drăguţ, Muscalu şi Matei. Au mai jucat: Gabriel Ion, Andrei Voicu şi Boby Verdeş. Antrenor: Ion Viorel.

FC Botoşani: Perianu – Poverlovici, Taban, Maghici, Matei, Vraciu, Ghinga, Tănasă, Radu, Dinu şi Drugă. Au mai jucat: Acsinte, Folop şi Tincu. Antrenor: Cristian Popovici.

Articolul precedentÎntre scenă și națională
Articolul următorObligaţie morală pentru promovare
Andrei Pițigoi
Autor al cărţii „Drum printre ani – Istoria echipei de fotbal Gloria Buzău 1971 – 2011”. În prezent redactor şef al publicaţiei Buzăul Sportiv, fotojurnalist şi data collector Data Sports Group şi fotograf 123RF. Realizator TV şi moderator al emisiunilor "Sport Maxim", „Fotbal Total”, „TV Sport”, „Eurofotbal”, „Sport Maxim”, „Arena sportivă” şi „Zona neutră”. Prezentator al emisiunilor „În spatele uşilor de restaurant”, „Tainele pensiunii” şi "Bilet de vacanţă". Realizator al DVD-urilor „Războinicii la Ciuta”, „Meciuri de poveste” şi „Palatul Comunal, simbol al Buzăului”. Peste 200 de evenimente sportive comentate (din fotbal, handbal şi futsal). Manager "Buzăul Sportiv" & "Agora Buzau".