Patru buzoieni prezenți la meciul dintre „naționalele“ procurorilor din România și Italia

0

italia - romania

Naționala de fotbal a ­ma­gistraților din România a fost învinsă zilele trecute de reprezentativa similară a ­Ita­liei – „Nazionale Magistrati”. Oaspeții s-au impus cu 4-3 în partida disputată pe terenul artificial din cadrul Complexului Sportiv Concordia Chiajna, grație unui gol înscris din penalty, cu două minute înainte de final. Înaintea fluierului de start s-au intonat imnurile Uniunii Europene, al Italiei și al României, organizarea Asociației Sportive a Procurorilor din România fiind de nivel internațional. Oficialii români au făcut toate eforturile ca organizarea să fie la cote înalte, iar oaspeții italieni s-au simțit foarte bine pe meleagurile românești.

Mauro Maria Angelini, președintelui formației de rugby Stejarul Buzău, una din cele mai importante figuri ale comunității italiene din România. În  echipa italienilor și-au făcut debutul și trei… buzoieni. Mihai Ionuț, Adrian Bobocel și Andrei Pițigoi au evoluat în tricourile „squadrei azzura”, bucurându-se la final de victorie alături de „conaționalii“ lor. Evident mai tineri și mai tehnici, magistrații români au plătit tribut lipsei de concentrare. România a condus încă din minutul trei, Italia egalând în secundele de prelungiri ale primei reprize (n.r. s-a jucat 11 la 11, două reprize a câte 35 de minute).

Încurajați din tribune de Mauro Maria Angelini, Luca Serena, Tomasso Busini, Giulio Bertola sau Dario Savoriti, italienii au început mai bine partea a doua a jocului, luând conducerea cu 3-1. Românii au redus din diferență în urma unui penalty contestat, când un suporter a strigat:,,Non c’e giustizia!”…

Articolul precedentNici nu am sperat la mai mult!
Articolul următorCupa Mondială vine la Buzău!
Andrei Pițigoi
Autor al cărţii „Drum printre ani – Istoria echipei de fotbal Gloria Buzău 1971 – 2011”. În prezent redactor şef al publicaţiei Buzăul Sportiv, fotojurnalist şi data collector Data Sports Group şi fotograf 123RF. Realizator TV şi moderator al emisiunilor "Sport Maxim", „Fotbal Total”, „TV Sport”, „Eurofotbal”, „Sport Maxim”, „Arena sportivă” şi „Zona neutră”. Prezentator al emisiunilor „În spatele uşilor de restaurant”, „Tainele pensiunii” şi "Bilet de vacanţă". Realizator al DVD-urilor „Războinicii la Ciuta”, „Meciuri de poveste” şi „Palatul Comunal, simbol al Buzăului”. Peste 200 de evenimente sportive comentate (din fotbal, handbal şi futsal). Manager "Buzăul Sportiv" & "Agora Buzau".